Orzechy pekan to owoce drzewa, jakie jest w Ameryce Północnej, lecz również na gruntach Meksyku. Są niewielkie, ponieważ ich wielkość liczy prawie 5 cm, natomiast ich wygląd niezwykle przypomina orzechy włoskie. Wedle poniektórych orzechy pekan w smaku oraz aromacie także przypominają orzechy włoskie (są delikatne, nieco słodkie). Na tym natomiast podobieństwa się kończą, gdyż orzechy pekan są bardziej delikatne aniżeli orzechy włoskie, identycznie jest z również z ich skórką.

Czym są orzechy pekan?

Orzechy pekan to nasienia orzesznika jadalnego. Orzesznik to olbrzym, jaki osiąga wielkość od 30 do choćby 50 metrów. Zwykle wzrasta w Stanach Zjednoczonych w Ameryce Północnej, i w Meksyku, zatem na obszarze Ameryki Południowej. W Europie jest sadzony w ogrodach botanicznych w celach dekoracyjnych, lecz zimą to kochające gorące temperatury drzewo przeważnie marznie. Owoce orzesznika, zatem orzechy pekan mogą mieć różnorodny typ stosunkowo od odmiany. Często pekany są okrągłe oraz dość duże, sięgając od 2 do 6 cm długości.

Orzechy pekan – wartości odżywcze

Samo drzewo pekan może uzyskać choćby 30 m wielkości. Wzrasta stosunkowo błyskawicznie, ma opierzone liście i męskie oraz żeńskie kwiaty. Orzech pekan jest okrągły, nieco wypukły, o zwężonym końcu. Wyróżnia się skórzastą warstwą, pod jaką znajduje się jądro, natomiast własnym kształtem przywodzi orzech włoski, ale jest mniej pofałdowany oraz bardziej wydłużony. Dodatkowo orzechy pekan stanowią źródło magnezu, potasu, cynku, miedzi i manganu.

Orzechy pekan – mangan, miedź, cynk

Wszelkie typy orzechów ceni się za dużą ilość magnezu. Nie inaczej jest z orzechami pekan. 100 g pokrywa 30 proc. codziennego zamówienia na tenże element. Lecz przecież nie jedynie magnezem orzech stoi! Pekany zapewnią nam również manganu oraz miedzi. Tylko garść starczy, by pokryć całkowite dzienne zamówienie systemu na owe mikroelementy. Mangan przyśpiesza przemianę cholesterolu oraz wspomaga system nerwowy, miedź natomiast jest potrzebna do syntezy kolagenu oraz elastyny, ma zatem duży wpływ na zachowanie cery w doskonałej formie.

Orzechy pekan – regulują prace mózgu

Orzechy pekan, identycznie jak orzechy włoskie, są zarzewiem witamin oraz elementów mineralnych potrzebnych do dobrego działania mózgu. Zamknięta w nich miedź przeciwdziała zniszczeniom mózgu poprzez wolne rodniki, tymże samym przeciwdziała wystąpieniu choroby Parkinsona oraz Alzheimera. Dodatkowo miedź oddziałuje na szlaki mózgowe obejmujące dopaminę oraz galaktozę. Miedź oraz cynk zamknięte w orzechach pekan podnoszą masę kości i zmniejszają utratę wagi kostnej.

Tło - zdjęcie utworzone przez dashu83 - pl.freepik.com